En Son

5G Nedir? Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

5G ağlar, mobil internet bağlantısının yeni nesil standarttı olacak ve daha yüksek hızlar ile daha fazla cihazın başarılı bir şekilde birbirine bağlantısını sağlayacak.

Bu yeni standart ile akıllı telefon ve diğer mobil cihazların internete eskiye göre çok daha iyi şekilde bağlanabilmesi mümkün olacak. Telefonlarımız, saatlerimiz, evlerimiz ve otomobillerimiz, kopmayan, hızlı bir bağlantıya ihtiyaç duyuyor. Tüm internete bağlı cihazların ihtiyaç duyduğu bant genişliğini sağlayarak daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde veri aktarımını 5G standarttı ile yapmak mümkün olacak.

Peki 5G nedir?

5G’deki G harfi “Generation” (jenerasyon) anlamına gelmektedir. Yani kablosuz internet teknolojisindeki 5. kuşağı ifade eden 5G ile önceki 4G ya ve diğer mobil şebekelerden daha hızlı veri transferi sağlanabilmesi amaçlandı. Ayrıca her kuşak arasında yazılım, arayüz gibi konularda da farklar bulunmaktadır.

5G Nedir? Hayatımızda Neleri Değiştirecek?
5G Nedir? Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

Peki, 5G, 4G’den veya ülkemizde kullanılan 4,5G’den çok mu hızlı olacak?

Bu sorunun cevabı kocaman bir evettir.  4G LTE kullanılarak sağlanan bir bağlantı ile bugün saniyede 1 Gigabit veri aktarabiliyor; 5G ile sağlanan bir bağlantıda ise aynı süre içinde yaklaşık 10 Gigabitlik bir veri aktarımı sağlamak mümkün olacaktır. Tabi ki bu hızar teoride olan veri aktarım hızlardır. Pratikte ise 5G’nin hızı da binalar, duvarlar, diğer sinyaller gibi faktörlerden olumsuz etkilenecek ve 4G gibi muhtemelen belirtilen teorik hıza pek yaklaşmayacaktır. Ancak buna rağmen 4G’den çok daha hızlı olacak.

İki kuşak arasındaki farlı anlayabilmek için ise şu örneği vermek mümkündür. 4G bağlantı sağlanarak yaklaşık 1 saate indirilen bir verinin aynı şartlarda 5G bir bağlantı ile yaklaşık 6-8 dakikada indirilmesi mümkün olacaktır.

5G ile sağlanan yüksek ve kaliteli veri aktarımı ile 5G’nin “Nesnelerin İnterneti” teknolojisi için de ideal olacağını söylemek mümkündür.

Nesnelerin İnterneti – Internet of Things (IoT) teknolojisinin de gelişimi beklenirken, büyük miktarda veri taşıması için gereken altyapı sağlanacak ve daha akıllı, daha birbirine bağlantılı bir dünya karşımızda olacak.

 

Görsel “http://www.emfexplained.info/?ID=25916” adresinden alınmıştır.

Genel Olarak 5G Özellikleri

  • Daha hızlı indirme ve upload hızları
  • Daha akıcı online içerik yayını
  • Yüksek kaliteli sesli ve görüntülü aramalar
  • Daha güvenilir mobil bağlantılar
  • IoT cihazların bağlantısında gelişim
  • Otonom sürüşlü arabalar ve akıllı şehirler de dahil olmak üzere gelişmiş teknolojilerde artış

5G Ne zaman kullanılacak?

5G için 2018’in sonundan itibaren bazı ülkelerde deneme kullanımlarına başlandı. Önümüzdeki süreçte ilk olarak ABD’deki AT&T, Verizon, T-Mobile gibi telekomünikasyon şirketlerinin hizmete sokması beklenen 5G teknolojisi, 2020 yılı içinde dünyadaki bir çok ülkede olduğu gibi  ülkemizdeki operatörler tarafından da sağlanması bekleniyor.

Latest Posts

Kaçırmayın

Haberiniz Olsun

En son haberler, teklifler ve özel duyurular ile güncellenecek.