En Son

Kuantum Işınlama 44 km Mesafede Yüzde 90 Doğrulukla Sağlandı

Kuantum ışınlama 44 km mesafede yüzde 90 doğrulukla sağlandı. Bilim adamları, süper güvenli, süper hızlı bir kuantum internet mümkün kılmaya yaklaşıyorlar. Artık, yüksek kaliteli kuantum bilgileri 44 kilometrelik bir mesafede ışınlanabiliyor.

Gerçek, çalışan bir kuantum internet kurma söz konusu olduğunda hem veri doğruluğu hem de aktarım mesafesi çok önemli ve bu alanlardan herhangi birinde ilerleme kaydetmek, yeni nesil iletişim ağımızı kuranlar için kutlama sebebidir.

Kuantum Işınlama 44 km Mesafede Yüzde 90 Doğrulukla Sağlandı
Kuantum Işınlama 44 km Mesafede Yüzde 90 Doğrulukla Sağlandı

Bu durumda ekip, kuantum bilgileriyle yüzde 90’ın üzerinde bir aslına uygunluk (veri doğruluğu) seviyesine ulaşmanın yanı sıra, mevcut internetimizin omurgasını oluşturanlara benzer kapsamlı fiber optik ağ üzerinden gönderdi.

California Institute of Technology‘de (Caltech) bulunan Fermilab parçacık fiziği ve hızlandırıcı laboratuvarından fizikçi Panagiotis Spentzouris şöyle dedi:

Bu sonuçlar bizi heyecanlandırıyor. Bu, küresel iletişimi yürütme şeklimizi yeniden tanımlayacak bir teknoloji geliştirme yolunda önemli bir başarıdır.

Kuantum internet teknolojisi kübitleri kullanır; bunlar ölçülmemiş parçacıklardır. Bu durum atılmış ama henüz düşmemiş, dönmekte olan zarın gelmesi muhtemel yüzlerinin bir karşımı gibidir.

Birbirlerine tanıtılan kübitlerin kimlikleri, nihayet ölçüldüklerinde aşikar hale gelen şekillerde ‘dolaşıktır’. Bu dolaşık kübitleri bir çift zar olarak hayal edin – her biri herhangi bir sayı gelebilir, ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar her ikisinin de yediye eklemesi garantidir. Bir konumdaki veriler, başka bir konumdaki verileri anında yansıtır.

Üç kübiti dolaştırmanın akıllıca düzenlenmesi ile, bir parçacığın durumunu, karşılıklı olarak birbirine dolanmış partnerleri aracılığıyla bir diğerinin ‘zar atışını’ benimsemeye zorlamak mümkündür. Kuantum diyarında bu, bir parçacığı diğerine dönüştürmek, kimliğini göz açıp kapayıncaya kadar belli bir mesafeye ışınlamak kadar iyidir.

Dolaşmanın yine de başlangıçta kurulması ve ardından kübitlerin optik fiberler (veya uydular) aracılığıyla nihai hedeflerine gönderilmesiyle sürdürülmesi gerekiyor.

Bununla birlikte, kuantum bilgisinin kararsız, hassas doğası, karışmış fotonları uzun mesafelerde parazitsiz ışınlamayı zorlaştırır. Daha uzun optik fiberler, gürültünün dolaşık durumlara müdahale etmesi için daha fazla fırsat anlamına gelir.

Kuantum Işınlama 44 km Mesafede Yüzde 90 Doğrulukla Sağlandı

Toplamda, her bir küpü kanalize etmek için kullanılan fiber uzunlukları 44 kilometreye eklendi, dolaşık kübitleri ne kadar uzağa gönderebileceğimize ve yine de bunları kuantum bilgisini ışınlamak için başarıyla kullanabileceğimize yeni bir sınır koydu.

Bu kadar uzun bir mesafede böylesine bir doğrulukla çalıştığı daha önce hiç gösterilmedi ve bu, şehir büyüklüğünde bir kuantum ağının gerçek olabileceğini gösteriyor – tabi bunu mümkün kılmak için hala önümüzde yıllar var.

Spentzouris, “Bu tanıtımla, Chicago bölgesi metropolitan kuantum ağının inşasının temelini atmaya başlıyoruz” diyor.

Kuantum dolaşıklığı ve veri ışınlaması karmaşık bir bilimdir ve uzmanlar bile bunun bir kuantum ağının nihayetinde nasıl kullanılabileceğini tam olarak anlamıyor. Buna benzer her bir kavram kanıtı, bizi böyle bir ağın gerçekleşmesine biraz daha yaklaştırıyor.

Kuantum Internet Ultra Güvenli

Kuantum internet, hız ve hesaplama gücünde büyük artışlar vaat etmenin yanı sıra ultra güvenli olacaktır – herhangi bir hackleme girişimi, seçilen kilidi yok etmek kadar iyi olacaktır. Bilim adamları, en azından şimdilik, kuantum internet ağlarının tam bir ikame olmaktan ziyade klasik internetin uzman uzantıları olarak hareket edeceğini düşünüyor.

Araştırmacılar kuantum internet sorunlarını tüm farklı açılardan ele alıyorlar, bu yüzden çalışmalarda bahsedilen çeşitli mesafeler göreceksiniz – hepsi aynı standartları test etmek için aynı ekipmanı kullanarak aynı teknolojiyi ölçmüyorlar.

Bu çalışmayı özel kılan şey, kuantum dolaşıklık ışınlamasının doğruluğu ve mesafesinin yanı sıra kullanılan ‘hazır’ ekipmanın da olmasıdır – teorik olarak, halihazırda sahip olduğumuz donanımı kullanarak bu teknolojiyi ölçeklendirmek nispeten kolay olmalıdır. .

Caltech’ten fizikçi Maria Spiropulu:

Sürdürülebilir, yüksek performanslı ve ölçeklenebilir kuantum ışınlama sistemlerinde bu dönüm noktasına ulaştığımız için çok gururluyuz.

Sonuçlar, 2021’in ikinci çeyreğine kadar tamamlamayı beklediğimiz sistem yükseltmeleriyle daha da iyileştirilecek.

Kaynak makale: Quantum Teleportation Was Just Achieved With 90% Accuracy Over a 44km Distance.

Latest Posts

Kaçırmayın

Haberiniz Olsun

En son haberler, teklifler ve özel duyurular ile güncellenecek.