En Son

Tablet Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Tablet seçiminde birçok kriter göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle tabletin kullanım amacı, kullanılan işletim sistemi, pil ömrü, ekran boyutu ve ağırlık dikkat edilmesi gereken özelliklerin başında gelmekte. Bu yazımızda dikkat edilecek konular ve püf noktaları hakkında size bilgi vermeye çalışacağız.

Tablet seçiminde ilk adım olarak hangi ihtiyaç için ne gibi özelliklerin gerektiği belirlenerek yola çıkılmalıdır.

Hangi İşletim Sistemi Tercih Edilmeli?

İşletim sistemi tercihinde ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak seçim yapılması çok önemlidir. İşletim sistemi seçiminde Android, İOS ve Windows sistemlerinden birini tercih edebiliriz. Bu üç sisteminde kendine göre artı ve eksileri bulunmaktadır. Ancak özellikle Play Store üzerinden ücretli ve ücretsiz olarak ulaşılabilecek uygulamaların sayısı ve niteliği göz önünde bulundurulduğunda Android işletim sistemine sahip bir tabletin seçimi bir adım öne çıkmakta. Android işletim sistemine sahip bir cihazın seçiminde ise android sürümüne dikkat edilmesi önemlidir. Alınacak cihaz en güncel sürüm sahip olması ve ilerde yayınlanacak en az 1 yada 2 sürümü alabilecek olması önemlidir. Şu an en çok Android 8 sürümü kullanmakta.

İşlemci, Ram ve Bellek ne olmalı?

Tercih edilecek cihazın güncel oyun ve uygulamalarda sıkıntı yaşatmayacak şekilde bir konfigürasyona sahip olmasına dikkat edilmelidir. Sistem ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak en az 4 çekirdekli bir işlemciye ve 2 GB RAM belleğe sahip bir tabletin seçimi yeterli olacaktır. Bellek tercihinde ise yüksek beleğe sahip cihazların tercihi fiyatı yükseltecektir. Bunun yerine artırılabilir bellek seçeneği sunan cihazların seçimi fiyat /Performans konusunda sizi bir adım öne geçirebilir. Kullanılması muhtemel uygulamalar göz önünde bulundurularak en az 16 GB beleğe sahip bir cihaz seçilebilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki aparatlar ya da uygun USB bellekler kullanılarak da artırılabilir bir belleğe sahip olmakta mümkündür.

Cihazın Ekran Boyutu ve Çözünürlüğü

Ekran boyutu seçiminde kullanıcının ihtiyaçları ve cihazın taşınabilirliği göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle cihazı sürekli taşımak zorundaysanız 7 yada 8 inç’lik bir cihazın seçimi uygun olabilir. Ancak cihazların farklı amaçlarda kullanılması söz konusuysa ki özellikle ofis uygulamalar için 10 inç ve üzeri bir cihazın seçimi daha uygun olacaktır. Seçilecek cihaz 8 inç altı ise HD 720 (1280 X 720 piksel) bir ekrana sahip olması, 10 inç ve üzeri ise HD  1080 (1920 X 1080 piksel) ekrana sahip olması önemlidir.

Cihazın Pil Ömrü

Tercih edilecek cihazın kullanımına bağlı olarak pil ömrü de değişecektir. Büyük pile sahip bir cihaz, uzun bir kullanım ömrü sunabileceği gibi ağırlık konusunda bir dez avantaja sunacaktır. Ancak yine de alınacak cihazın en az 6000 mAh’lık bir pile sahip olmasına dikkat edilmelidir. Cihazın sahip olduğu pilin özellikleri birçok e-ticaret sitesinde paylaşılmamaktadır. Almayı düşündüğünüz cihazın resmi sitesinden cihaz pil bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Latest Posts

Kaçırmayın

Haberiniz Olsun

En son haberler, teklifler ve özel duyurular ile güncellenecek.