En Son

Xiaomi’den Daha Geniş Bir Alana Sahip Parmak İzi Okuma Teknolojisi!

Ekran içinde parmak izi okuyucu teknolojisi birçok firma tarafından farklı modellerde kullanılarak kullanıcılara uzun süredir sunulmakta. Özellikle üst segment modellerde bir standart haline gelmeye başlayan ekrana gömülü parmak izi okuma teknolojisinin zamanla daha düşük segmentlerdeki modellerde de bir standart haline gelmesi bekleniyor.
Ancak genellikle yavaşlıklarından ve sadece belli bir alanda kullanılabildiklerinden dolayı kullanıcıları kulanım konusunda tatmin etmeyen bu teknolojide bir dönüm noktası, Xiaomi sayesinde olabilir.

Bilindiği üzere ekrana gömülü bir parmak izi okuyucusunda sadece belli bir bölgede okutulan parmağın taraması yapılabilmekte. Bu alanı ezberlemek zor olduğundan, öncesinde cihazınızı dokunarak uyandırmanız gerekebiliyor.


Xiaomi’nin kullanıcılardan gelen bu konudaki şikayetleri göz önünde bulundurarak parmak izi okuma teknolojisini bir adım öteye taşımak için çalışmalar yaptığını şirketin CEO’su Lin Bin tarafından yapılan açıklamada görmekteyiz.
Şirket CEO’su tarafından Çin’in Sosyal medya sitesi Weibo’da yapılan bir video paylaşımında geliştirilen teknoloji hakkında bilgi verildi. Geliştirilen bu parmak izi okuyucu teklonojisi ile tek bir dokunuşla parmak izi kaydı yapılabilmekte. Yine bu geliştirme ile ekranda 25 X 50 mm boyutlarındaki alan ile de kullanıcılara geniş bir parmak tanımlama alanı sunulmakta. Bu alan yaklaşık olarak şu an kullanılan alanların 10-15 katı büyüklüğünde.
Bu geliştirme ile Xiaomi firması ekrana gömülü parmak izi okuma teknolojisi için kullanıcıların en çok dile getirdiği 2 sıkıntı olan yavaşlık ve kullanılabilir alan konularına çözüm getirmiş olacak.


Bu sıkıntıların çözümü ile ilgili birkaç firmanın da çalışma yaptığı bir çok teknoloji takipçisi tarafından bilinmekte. Ancak resmi bir açıklama olmasa bile bir üst yönetici tarafından açıklanan bu bilgi ile birlikte Çin’li firmanın bu konuda çok fazla yol kat ettiğini söylemek mümkün. Xiaomi, geliştirdiği bu yeni teknolojiyi kullanarak rakiplerinin önüne geçmeyi amaçlıyor.
Özellikle firmanın bu teknolojiyi ilk olarak hangi telefonda kullanılacağı bilinmiyor olsa da tahminler yeni teknoloji ile gelecek ilk telefon modelinin yeni amiral gemisi Mi 9’un olacağı yönünde.

Latest Posts

Kaçırmayın

Haberiniz Olsun

En son haberler, teklifler ve özel duyurular ile güncellenecek.